Vasküler Demans Nedir?

Vasküler demans en yaygın demans türlerinden biridir, Alzheimer?dan sonra ikinci sırada gelir. Vasküler demans beyne kronik, az kan akışından kaynaklanır, genelde bir inme veya bir dizi inmenin sonucudur. Birçok vakada inmeler o kadar küçüktür ki hiç belirti fark etmezsiniz. Bunlar ?sessiz inmeler? olarak bilinir. Ama zamanla hasarlar birleşip hafıza kaybı, kafa karışıklığı ve başka demans belirtilerine yol açar.

Vasküler Demans Nedir?

Vasküler demans ondan mustarip olanlar ve bakıcılar için sıkıntı teşkil eder. Ama durumu anlayarak ve önemli yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya istekli olarak daha öte engeller önlenebilir ve zaten meydana gelmiş beyin hasarı telafi edilebilir.

Vasküler demans, hafıza ve bilişsel işleyişte güç algılanan, ilerleyici bir düşüş demektir. Beyne oksijen ve besin taşıyan kan akışı tıkalı veya hastalıklı bir damar sistemiyle engellendiğinde meydana gelir. Eğer kan akışı birkaç saniyeden uzun süre engellenirse beyin hücreleri ölerek öğrenme, hafıza ve dille ilgili beyin korteksine zarar verebilir.

Kişiye ve inmenin veya inmelerin şiddetine bağlı olarak vasküler demans yavaş yavaş ya da aniden ortaya çıkabilir. Şu anda bilinen bir tedavi yok ama iyi haber, bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve pratik stratejiler kullanmak inmeleri önleyebilir, bilişsel kayıpları tedavi edebilir ve gelişimini yavaşlatabilir.

Multipl enfarktlı demans: en yaygın vasküler demans türü

En yaygın vasküler demans türü, genelde fark edilmeyen bir dizi küçük inmenin neden olduğu multipl enfarktlı demanstır. Geçici iskemik ataklar (GİA) da denilen bu küçük inmeler, kan akışında yalnızca geçici, kısmi engellenmesi bilinç veya görüşte kısa süreli hasarlara yol açar. Ne var ki, zamanla, beynin daha fazla bölgesi hasar gördükçe, vasküler demans belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Kaynak : http://www.hemensaglik.com/makale/vaskuler-demans

Aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın:Etiketler:

Demans, Alzheimer

Hakkımızda

AYASİS, günümüz imkan ve ihtiyaçları doğrultusunda yaptığı AR-GE çalışmaları sonucunda farklı sektör ve ölçekteki firmalara çağdaş ve uluslararası kriterlere uygun kurumsal iş yazılımları geliştirmektedir.

www.ayasis.com

İletişim

Adres: YTÜ Teknopark D2 Blok 1B06 Esenler / İstanbul
Telefon: 0212 483 72 92
E-posta: info@ayasis.com