Onkoloji Hastaları için Kognitif Rehabilitasyon Programı


Kanser Nedir?

Kanser, vücudun herhangi bir kısmını etkileyebilen geniş bir hastalık grubuna verilen genel isimdir. Kanserin karakteristik özelliği normale göre çok daha fazla ve kontrolsüz bir şekide çoğalan anormal hücrelerin varlığıdır. Hızlı hücre çoğalmasıyla tümör (kötü huylu) oluşur. Bu hücreler komşu dokulara ve diğer organlara yayılabilir. Bu yayılıma ise metastaz denilmektedir. Metastaz yapan kanserlerin tedavisi genel olarak daha zordur ama erken teşhis edilebildiği takdirde tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Çoğu kanser hastası hastalıkları veya gördükleri tedavilere bağlı olarak bilişsel yakınmalarda bulunurlar. Bazı hastalarda bu bilişsel yakınmalar geçici olabilirken bazı hastalarda ise kalıcı ve hatta ilerleyici olabilir. Çeşitli çalışmalar sonucunda kemoterapi gören hastalarda %60’a varan oranlarda bilişsel bozukluk meydana geldiği bildirilmiştir.


Kanser'de Etkilenen Bilişsel Fonksiyonlar

  • dikkat,
  • bellek,
  • düşünce hızı ve
  • problem çözme

NoroSOFT Onkoloji Hastaları için Kognitif Rehabilitasyon Programı (OnkoSOFT), ülkemizde ilk kez Türk bilgisayar mühendisleri, nörolog ve psikologlar tarafından kanser hastalarına özel olarak geliştirilmiş bilişsel yenileme ve bilişsel koruma içeren kognitif rehabilitasyon aracıdır.

OnkoSOFT, kanser hastalığında karşılaşılan bilişsel işlev bozukluklarının yenilenmesi ve korunmasına yardımcı olan egzersizleri içerir.


Hakkımızda

AYASİS, günümüz imkan ve ihtiyaçları doğrultusunda yaptığı AR-GE çalışmaları sonucunda farklı sektör ve ölçekteki firmalara çağdaş ve uluslararası kriterlere uygun kurumsal iş yazılımları geliştirmektedir.

www.ayasis.com

İletişim

Adres: YTÜ Teknopark D2 Blok 1B06 Esenler / İstanbul
Telefon: 0212 483 72 92
E-posta: info@ayasis.com