Diyabet Hastaları için Kognitif Rehabilitasyon Programı


Diyabet Nedir?

Diabetes mellitus (diyabet), genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşan ve kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle (hiperglisemi) sonuçlanan metabolik bir bozukluktur. Şeker metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan hormonlardan en önemlisi pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülin hormonudur. İnsülinin salgılanamaması ya da etkisiz kalması sonucu hücrenin enerjisini karşılamak gibi çok önemli bir görevi olan şeker(glukoz) hücreye giremez. Hücreye giremeyen bu şeker kanda birikir. Kanda normal bulunması gereken miktardan daha fazla bulunur ve bu da bütün hücrelere zarar verir.

Diyabetin sinir hücrelerine de zarar vermesine nöropati denir. Sinir hücreleri şişer ve bozunuma uğrar. Sinirlerin hasar görmesi beyin damarlarındaki iletimi olumsuz etkiler.


Diyabet'in Etkileri

  • körlük,
  • felç,
  • demans (bunama)

Demans'ın Etkileri

  • bilişsel fonksiyonlar olumsuz etkilenir.
  • entelektüel fonksiyonlar, günlük yaşam aktivitesini bozacak oranda kayıba uğrar.
  • günlük etkinlikleri sürdüremeyecek seviyede unutkanlık meydana gelir.

NoroSOFT Diyabet Hastaları için Kognitif Rehabilitasyon Programı (DiaSOFT), ülkemizde ilk kez Türk bilgisayar mühendisleri, nörolog ve psikologlar tarafından diyabet hastalarına özel olarak geliştirilmiş bilişsel yenileme ve bilişsel koruma içeren kognitif rehabilitasyon aracıdır.

DiaSOFT, diyabet hastalığında karşılaşılan bilişsel işlev bozukluklarının yenilenmesi ve korunmasına yardımcı olan egzersizleri içerir.


Hakkımızda

AYASİS, günümüz imkan ve ihtiyaçları doğrultusunda yaptığı AR-GE çalışmaları sonucunda farklı sektör ve ölçekteki firmalara çağdaş ve uluslararası kriterlere uygun kurumsal iş yazılımları geliştirmektedir.

www.ayasis.com

İletişim

Adres: YTÜ Teknopark D2 Blok 1B06 Esenler / İstanbul
Telefon: 0212 483 72 92
E-posta: info@ayasis.com